Wtorek, 23 czerwca 2026
Imieniny: Wanda, Zenon, Józef

Zieleń znika z Parku Sobieskiego. Sk radziono już 9 hibiskusów i nową różę

Najpierw cieszyły oko przy świeżo ustawionych urządzeniach siłowni plenerowej, a chwilę później… po prostu ich nie było. W Parku im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu znów doszło do kradzieży roślin ozdobnych. MZUK informuje, że z rejonu nowo zamontowanej siłowni zewnętrznej zniknęły kolejne hibiskusy.

Bilans robi się coraz bardziej dotkliwy: łącznie w tej części parku skradziono już 9 sztuk hibiskusów. To jednak nie jedyny przypadek, z którym muszą mierzyć się osoby odpowiedzialne za miejską zieleń.

Ogród Różany też na celowniku

Jak przekazuje MZUK, kradzieże objęły również Ogród Różany. Nieznani sprawcy wykopali i zabrali jedną z nowo posadzonych róż. Na miejscu pozostały jedynie elementy, które zwykle zabezpieczają młode nasadzenia: drewniany palik i fragment taśmy.

W miejskich służbach nie ukrywają, że takie zdarzenia nie kończą się wyłącznie na psuciu wyglądu parku. Każdy ubytek oznacza bowiem wydatki i dodatkową pracę.

„Każda skradziona roślina to nie tylko strata estetyczna, ale realny koszt – sadzonki, montaż i praca naszych pracowników, którzy dbają o zieleń miejską”

MZUK

To już druga fala kradzieży w krótkim czasie

MZUK przypomina, że to kolejna podobna sytuacja w ostatnim czasie. Wcześniej z parku zabrano hibiskusy, a także młody kasztanowiec – drzewo, które według planów miało rosnąć w tym miejscu przez dziesiątki lat. Mimo apeli o czujność i rosnącej świadomości mieszkańców, problem nie znika.

Wszystkie opisane kradzieże zostały zgłoszone na Policję. Funkcjonariusze prowadzą postępowanie w sprawie.

Apel MZUK: reagujmy, gdy coś wzbudza niepokój

Miejski Zakład Usług Komunalnych zwraca się do wałbrzyszan o pomoc i przekazywanie informacji, które mogą ułatwić ustalenie sprawców. Chodzi zwłaszcza o sytuacje, które mogły umknąć służbom, a zostały zauważone przez osoby spacerujące po parku.

  • jeśli ktoś widział podejrzane osoby wynoszące rośliny z parku,
  • jeśli zauważył niepokojące zachowania w okolicach nowych nasadzeń,
  • jeśli ma jakiekolwiek informacje, które mogą pomóc w wyjaśnieniu kradzieży,

MZUK podkreśla, że Park im. Jana III Sobieskiego oraz cała wałbrzyska zieleń to wspólne dobro. Pracownicy zakładu dbają o nasadzenia każdego dnia, a straty oznaczają nie tylko uboższy krajobraz, ale też konieczność ponoszenia kolejnych kosztów i odtwarzania zniszczonych miejsc.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
MW

Marek Wyrzykowski

Od lat opisuje sprawy Wałbrzycha, łącząc rzetelną weryfikację faktów z wyczuciem lokalnego kontekstu.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!