Jerzy Więcław

Dyplomata
24.12.1949 07.01.2020 Wałbrzych

Biografia

Jerzy Więcław urodził się 24 grudnia 1949 w Wałbrzychu. Był polskim politologiem i dyplomatą, ambasadorem RP w Afganistanie (2008–2009) oraz w Australii (2003–2007).

Studia ukończył na Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (1973) i kontynuował kształcenie, m.in. studium podyplomowe międzynarodowych stosunków ekonomicznych przy SGPiS oraz studium służby zagranicznej w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR (1980). Uczestniczył także w kursach w Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego.

Od 1973 pracował w MSZ, zaczynając jako stażysta. Służył jako attaché w Helsinkach (1974–1978), a następnie II i I sekretarz (1982–1987). W latach 1991–1996 pełnił funkcję radcy ds. politycznych w ambasadzie RP w Waszyngtonie. W 1998 był wiceszefem zespołu MSZ obsługującego polskie przewodnictwo w OBWE, a w latach 1999–2001 kierował misją OBWE w Biszkeku. Od listopada 2001 był zastępcą dyrektora Departamentu Azji i Oceanii. W latach 2003–2007 był ambasadorem RP w Australii z akredytacją na Nową Zelandię (do 2004) i Papuę-Nową Gwineę, a 2008–2009 w Afganistanie. W latach 2011–2012 pełnił funkcję Wysokiego Przedstawiciela Cywilnego przy Polskich Siłach Zadaniowych w Ghazni w Afganistanie.

Syn Kazimierza i Stanisławy, żonaty z Bogumiłą, miał syna Dominika. Znał języki: angielski, fiński, rosyjski i francuski. Zmarł 7 stycznia 2020, pochowany na warszawskim cmentarzu w Pyrach.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Ambasador RP w Australii (2003–2007) z akredytacją na Nową Zelandię (do 2004) i Papuę-Nową Gwineę
Ambasador RP w Afganistanie (2008–2009)
Wysoki Przedstawiciel Cywilny przy Polskich Siłach Zadaniowych w Ghazni, Afganistan (2011–2012)
Szef misji OBWE w Biszkeku (1999–2001)

Ciekawostki

Znał języki: angielski, fiński, rosyjski i francuski.
Pochowany na warszawskim cmentarzu w Pyrach.

Udostępnij