Głuszyca: Dwa zatrzymania kierowcy i rowerzysty pod wpływem środków odurzających
Kierowca i rowerzysta z Głuszycy podejrzewani o prowadzenie po środkach odurzających; prowadzone badania i możliwe konsekwencje prawne
Policjanci z Komisariatu Policji w Głuszycy po raz kolejny wyeliminowali z ruchu drogowego osoby, których stan psychofizyczny budził poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. W krótkim odstępie czasu zatrzymali do kontroli kierującego autem osobowym oraz rowerzystę. W obu przypadkach funkcjonariusze mieli powody do podejrzeń, że mogły być stosowane środki odurzające.
Do pierwszego zatrzymania doszło 6 maja po godzinie 19:00. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Głuszycy, patrolując Plac Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju, zatrzymali do kontroli kierowcę pojazdu osobowego. 33-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego zachowywał się nerwowo i nienaturalnie. Badanie alkoholu wykazało 0,00 mg/l. Ze względu na podejrzenie, że mężczyzna może być pod wpływem środków odurzających, podjęto próbę przeprowadzenia narkotestu, lecz kierowca odmówił. Z tego powodu przewieziono go do placówki medycznej, gdzie pobrano mu krew do badań laboratoryjnych. Jeżeli analiza potwierdzi obecność substancji zabronionych, 33-latek odpowie za kierowanie pojazdem pod ich wpływem. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
Do kolejnego zatrzymania doszło dziś, 7 maja, kilka minut po północy, na ulicy Sienkiewicza. 23-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego, poruszający się rowerem, również wzbudził podejrzenia policjantów. Badanie stanu trzeźwości wykazało 0,00 mg/l, lecz narkotester dał wynik pozytywny. Rowerzysta został przewieziony do szpitala, gdzie pobrano mu krew do dalszych badań laboratoryjnych. Jeżeli analizy potwierdzą obecność środków odurzających, mężczyzna będzie odpowiadać karnie. W zależności od opinii biegłych i kwalifikacji prawnej czynu, może odpowiadać za prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu, co grozi karą aresztu lub grzywną nie niższą niż 2.500 zł.
Funkcjonariusze przypominają, że nie ma zgody na wsiadanie za kierownicę samochodu, motocykla czy nawet roweru po spożyciu alkoholu lub pod wpływem środków odurzających. Substancje te znacznie obniżają koncentrację, czas reakcji i ocenę sytuacji na drodze, stwarzając realne zagrożenie dla wszystkich użytkowników ruchu. Bezpieczeństwo na drogach zależy od odpowiedzialnych decyzji każdego z nas.
Zespół Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, podkom. Agnieszka Głowacka-Kijek
Źródło: policja.gov.pl